O mne

Martin Ruman je slovenský violista, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave.

V sezóne 2019/2020 ho čakajú mnohé zaujímavé projekty a koncerty. Mimo iné premiérový sólový polorecitál s klaviristkou Alenou Hučkovou na festivale Konvergencie. Zaznie na ňom aj premiéra skladby pre violu a klavír od Ľubice Čekovskej, ktorá je Martinovi Rumanovi venovaná. V októbri uvedú spolu s violončelistom Jozefom Luptákom a Slovenskou filharmóniou pod taktovkou Jamesa Judda skladbu Dariačangin sad pre violu, violončelo a orchester od Vladimíra Godára. V priebehu sezóny budú taktiež vydané dva albumy nahraté s klaviristkou Alenou Hučkovou – jeden s kompletnou tvorbou pre violu a klavír skladateľky Rebeky Clarke a druhý s tvorbou pre violu a klavír slovenských skladateľov (Alexander Albrecht, Ivan Parík, Dušan Martinček a Ilja Zeljenka). Výnimočným bude aj projekt Viola – Cinderella No More, ktorého cieľom je propagovať violu na Základných umeleckých školách. Okrem toho sa môžeme tešiť na množstvo kvalitných sólových, komorných a orchestrálnych koncertov v spolupráci so špičkovými interpretmi a dirigentmi.

Martin Ruman pochádza z Prievidze, kde získal aj základy hudobného vzdelania. Od detstva bol členom detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, kde si vytvoril vzťah k slovenskému folklóru. Po maturite na Piaristickom gymnáziu v Prievidzi začal svoje hudobné štúdiá na Bratislavskom konzervatóriu v triede Kornela Klatta. V tomto období získal prvú cenu na Súťaži slovenských konzervatórií a súťaži Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Neskôr v štúdiách pokračoval na Pražskom konzervatóriu v triede Karla Doležala. Tu taktiež získal prvú cenu na Súťaži českých konzervatórií. V roku 2012 vyhral konkurz do Slovenskej filharmónie, v ktorej pôsobí doteraz. Štúdiá si ešte počas práce dopĺňal na VŠMU v triede Jozefa Hošeka a vo Viedni u Alexandra Zemtsova. Magisterské štúdium si dokončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ewalda Danela. V roku 2019 nastupuje na interné doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave v triede Jozefa Hošeka.

Martin Ruman sa zúčastnil mnohých interpretačných kurzov u renomovaných umelcov ako Gilad Karni, Atar Arad, Hariolf Schlichtig, Mikhail Zemtsov, Julia Dinerstein, Stephanie Baer, Wolfgang Klos a iní. Ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra vystupoval takmer vo všetkých Európskych krajinách, v USA, Japonsku, Južnej Kórei, Ománe alebo v Izraeli. Na pódiu spolupracoval ako komorný hráč s osobnosťami ako Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Robert Cohen, Juan-Miguel Hernandez Daniel Rowland, Pablo Barragán alebo s ansámblami Brodsky Quartet a Eben Trio. Pravidelne účinkuje aj s najznámejšími slovenskými a umelcami a súbormi, ako napríklad Igor Karško, Milan Paľa, Jozef Lupták, Boris Lenko, Ján Krigovský, Muchovo kvarteto alebo Moyzesovo kvarteto. Je pravidelným účinkujúcim na komornom festivale Konvergencie a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg. S klaviristkou Alenou Hučkovou odohral recitály na viacerých slovenských festivaloch (Košice, Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Humenné, Prešov,…), ale i v zahraničí (Viedeň …).

Ako sólista s orchestrom sa predstavil so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava.

Popri svojom poste profesora na Bratislavskom konzervatóriu je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Pedagogicky pôsobí aj na kurzoch doma i v zahraničí, napríklad na kurzoch CIMA vo Viedni alebo komorných kurzoch Konvergencie.